TREATY 8 FIRST NATION OF ALBERTA EDUCATION

There are 17 First Nation Schools within the 5 Tribal Councils and 1 Independent First Nation in the Treaty 8 First Nations of Alberta region. The contact information for each school is categorized according to the Tribal Council and Independent First Nation regions. The map identifies the schools and their approximate geographical location with Treaty 8 (AB).


Chipewyan Prairie High School

Grades 10 – 12

Chipewyan Prairie First Nation

General Delivery Chard, AB T0P 1G0

Principal: Erik Konopka

erikkonopka@gmail.com

cpkonopka@sccyber.net

Ph:   780-559-2478

Fax: 780-559-2479

Oski Pasikoniwew Kamik SchoolOPK


Grades K4 – 6

Bigstone Cree Nation

Box 930

Wabasca, AB T0G 2K0

Principal: Christine Gullion

christine.gullion@bigstone.ca

Ph:   780-891-3825

Fax: 780-891-3831

 

 

Atikameg Sovereign Schoolimages

Grade K4 – 12

Whitefish Lake First Nation 

Box 269 Atikameg, AB T0G 2A0

Principal: Reg Belfontaine

principal@atikamegschool.ca

Ph:   780-891-3825

Fax: 780-891-3831

Cadotte Lake School download (2)

Grade K4 – 12

Woodland Cree First Nation

General Delivery Cadotte Lake, AB T0L 1H0

Principal: Tom Wilkinson

principal@cadotteschool.ca

Ph:   780-629-3767

Fax: 780-629-3955

Clarence Jaycox SchoolBig Stone school

Grade K4 – 9

Loon River Cree Nation

Bag 4 Red Earth Creek, AB T0G 1X

cjs.principal@loonriver.ab.ca

Ph:   780-649-2942

Fax: 780-649-2714

Driftpile Community School     

Grade K4 – 9

Driftpile First Nation

Box 240

Driftpile, AB T0G 0V0

Principal: Lori Giroux

giroux14@yahoo.com   

Ph:   780-355-3615

Fax: 780-355-2135

Sucker Creek First Nation K4-K5 School

K4-K5

Sucker Creek First Nation

Box 65 Enilda, AB T0G 0W0

Swan River First Nation School

Grade 7 – 12SwanRiver

Swan River First Nation

Box 120

Kinuso, AB T0G 1K0

Principal: Charlene Hunt

chunteducation@gmail.com

Ph:   780-775-2177

Fax: 780-775-2155

Horse Lake School

K4 – K5

Horse Lake First Nation

Box 303

Hythe, AB T0H 2C0

Principal: Laura Tangen

misslauratangen@gmail.com 

Ph:   780-505-2810

Fax: 780-356-3666

Sturgeon Lake School

Grade K4 – 12

Sturgeon Lake First Nation

Bag 5

Valleyview, AB T0H 3N0

Principal: Gary Temoin

gtemoin@gmail.com

Ph:   780-524-4590

Fax: 780-524-3696

Chief Tallcree North

Grade K4 – 6

Tallcree First Nation

Box 310 Fort Vermilion, AB T0H 1N0

Principal: Nettie Pogsan

netpog@gmail.com

Ph:   780-927-4381

Fax: 780-927-3399

Chief Tallcree South

Grade K4 – 6

Tallcree First Nation

Box 310 Fort Vermilion, AB T0H 1N0

Mona Dumas

mona.dumas@gmail.com

Ph:   780-927-3803

Fax: 780-927-3810

 

Dene Tha’ Community SchoolChateh

Grade K4 – 9

Dene Tha’ First Nation

Box 30 Chateh, AB T0H 0S0

Principal: RJ MacDonald

ronanm@chateh-education.net

Ph:   780-321-3940

Fax: 780-321-3800

Jean Baptiste Sewepagaham Community SchoolJBS5

Grade K4 – 12

Little Red River Cree Nation

Box 270 Fox Lake, AB T0H 1R0

Principal: Alan Langevin

allanl@jbsschool.ca

Ph:   780-659-3820

Fax: 780-659-3876

Jean D’Or Prairie School

Grade K4 – 12

Little Red River Cree Nation

Box 120 Jean D’Or Prairie, AB T0H 3X0

Principal: Susan Ward

susanw@jdpschool.ca

Ph:   780-759-3772

Fax: 780-759-3890

Sister Gloria School

Grade K4 – 12

Little Red River Cree Nation

Box 90 Garden River, AB T0H 4G0

Principal: Marie Gladue

marieg@sgschool.ca  

Ph:   780-659-3644

Fax: 780-659-3890

Upper Hay River Day School

Grade K4 – 9

Dene Tha’ First Nation

Box 1740 High Level, AB T0H 1Z0

 

Interactive Map and Direction:

Oski Pasikoniwew Kamik School

Wabasca, AB T0G 2K0

Grades K4 - 6 Bigstone Cree Nation


Directions

Upper Hay River Day School

High Level, AB T0H 1Z0

Grade K4 - 9 Dene Tha' First Nation


Directions

Chief Tallcree North

Fort Vermilion, AB T0H 1N0

Grade K4 - 6 Tallcree First Nation


Directions

Jean Baptiste Sewepagaham Community School

Fox Lake, AB

Grade K4 - 12 Little Red River Cree Nation


Directions

Sister Gloria School

Garden Creek, AB

Grade K4 - 12 Little Red River Cree Nation


Directions

Jean D'Or Prairie School

Jean D'Or Prairie, AB T0H 3X0

Grade K4 - 12 Little Red River Cree Nation


Directions

Chief Tallcree South

Fort Vermilion, AB, Canada

Grade K4 - 6 Tallcree First Nation


Directions

Dene Tha' Community School

Chateh, AB

Principal: Jerry Clark Grade K4 - 9


Directions

Chipewyan Prairie High School

Chard, AB, Canada

Principal: Erik Konopka Grades 10 - 12


Directions

Sturgeon Lake school

sturgeon Lake, AB

Principal Name: Gary Temoin Grade: K4 to 12 Phone# 7805244590


Directions

Horse Lake School

Hythe, AB

Horse Lake School School type: K4, K5 Current Principal: Laura Tangen Current Number of Student: 30


Directions

Clarence Jaycox School

Red Earth Creek, AB T0G 1X0

Grade K4 - 9 Loon River Cree Nation


Directions

Cadotte Lake school

Cadotte Lake, AB

Cadotte Lake School Principal: Thomas Wilkinson Number of Student: 185 School Website: http://www.cadottelakeschool.com


Directions

Atikameg Sovereign School

Atikameg, AB T0G 2A0

Grade K4 - 12 Whitefish Lake First Nation


Directions

Driftpile Community School

Driftpile, AB T0G 0V0

Grade K4 - 9 Driftpile First Nation


Directions

Swan River First Nation School

Kinuso, AB T0G 1K0

Grade K - 3 Swan River First Nation


Directions

Sucker Creek First Nation K4-K5 School

Enilda, AB T0G 0W0

K4-K5 Sucker Creek First Nation


Directions

Get Directions

  show options





Web Design MymensinghPremium WordPress ThemesWeb Development

3rd annual Treaty 8 Writing Contest – Results

April 4, 2016April 4, 2016
Dear Principals,
I am very happy to report that the 3rd annual Treaty 8 Writing Contest was very successful with over 110 student entries and 6 schools participating. Every student entry will receive a certificate of participation.  Each Division Winner will receive a $100.00 gift card and the runner ups will receive a $50.00 gift card. I am pleased to announce the winners and runner ups for each division.
Division One:
  • Winner- Deshaye Coleman from Driftpile School with his report on Polar Bears
  • Runner Up- Latisha Alook from Chief Tallcree with her report on Eagles
  • Runner Up- Denzel Chalifoux from Driftple School with his report on Eagles
  • Division Two:
  • Winner- Kiana Auger from Clarence Jaycox School with her report on Elephants Runner Up- Shenoa Auger from Clarence Jaycox School with her report on Octopus
  •   Division Three:
  • Winner – Lesleigh Madison Noskey from Clarence Jaycox School with her report on Lacrosse
  • Runner Up- Kayla Alook from Jean Baptise Sewepagaham School with her report on Fingerpull
  • Division Four:
  • Winner- Naokan Adams from Jean Baptise Sewepagaham School with her report on Rebellion.
  •   Writing begins in Kindergarten and to encourage these students to get writing the two kindergarten classes that participated in the writing contest will each receive a class award of a $50.00 gift card. The two K5 classes are from Driftpile School and Fox Lake Elementary School.
    Thank you to all of the schools, teachers and students who were encouraged to write.
    Christina Jervah-
    Literacy and Numeracy Specialist for Treaty 8 First Nations  of Alberta

    SWAN RIVER FN HOLDS A CULTURAL CAMP TO RAISE AWARENESS

    December 16, 2015December 16, 2015
    Date: August 25, 2015 Another First Nation within Treaty No. 8 is holding a cultural camp to raise awareness on a "broken First Nation consultation policy". Swan River First Nation, along with Driftpile Cree Nation, is the second community in recent months to set up a cultural camp to highlight the unabated development activity happening on their traditional territory... Read the full Press Release here

    TREATY 8 CHIEFS OPTIMISTIC AFTER MEETING WITH PREMIER

    December 16, 2015
    Date: October 21, 2015 Yesterday, the Treaty 8 Chiefs met with Premier Notley at a meeting between the provincial government and the Chiefs of Treaty No. 8.  This meeting was composed of the Premier, Ministers, and the Chiefs from across northern Alberta.  The Chiefs have expressed their cautious optimism after the meeting... Read the full Press Release here